Festivalul - concurs „Cântec, joc și voie bună”

Într-o zi de toamnă aurie ansamblul „Mlădițe lețcănene” a participat la Festivalul-concurs „Cântec, joc și voie bună” desfășurat la Școala Gimnazială George Călinescu Iași.

Elevii noștri au îmbinat versul cu cântul, jocul și veselia într-un scenariu plin de savoare menit să reînvie un crâmpei din povestea fermecătoare a șezătorilor de altădată. Îi felicităm și le dorim din belșug inspirație, entuziasm, dăruire copiilor care au realizat acest moment: Andrei Ioniță (a V-a B), Raffaele Moroșanu (a V-a B), Ștefana Livadaru (a VI-a A), Gabriela Livadaru (a VI-a A), Medeea Patrașcu (a VI-a C), Luiza Cobiliță (a VI-a C), Bianca Pascu (a VI-a C), Ștefania Baciu (a VI-a C), Mihai Florin (a VI-a C) (Mitu),.

Prestația lor a fost răsplătită cu PREMIUL I.

De asemenea, îndrumate de d-na prof. Ionela Secuianu, s-au remarcat, la secțiunea „Cântec”, prin talentul deosebit și dragostea pentru cântul popular moldovenesc Lavinia Răuțu (PREMIUL I), Natalia Iovu (PREMIUL II) și Bianca Pascu (PREMIUL III).

La secțiunea „Artă culinară” eleva Laura Livadaru (a VIII-a A), sub îndrumarea d-nelor profesoare Elena Harasim și Camelia Șurubaru a obținut PREMIUL II.

Narcis Drumea (a VIII-a A) a participat la secțiunea „Personalități locale” cu prezentarea „Scriitorul Aurel Leon”.

 

elevii școlii, participanți la Festivalul concurs „Cântec, joc și voie bună”


Print   Email