roen

Școala Gimnazială Lețcani, jud. Iași

Activități

Lansarea cărții „Școala, familia, comunitatea și viața. Odiseea de 155 de ani a instituțiilor de învățământ din Comuna Lețcani”

Pe data de 16 decembrie, în cadrul Zilelor Școlii și ale Centrului Cultural Lețcani, a avut loc lansarea online a cărții "Școala, familia, comunitatea și viața. Odiseea de 155 de ani a instituțiilor de învățământ din Comuna Lețcani", autor prof. Ovidiu Ursache.

• 01_resize
  • 02_resize
  • 03_resize
  • 04_resize

Parada obiceiurilor și tradițiilor strămoșești

În cadrul Zilelor Școlii și ale Centrului Cultural Lețcani, elevii clasei a IV-a, îndrumați de doamna profesor pentru învățământ primar Cezara Pristanda, au prezentat un frumos și educativ program de colinde care vestesc apropiata Naștere a Domnului și o paradă a formațiilor care, potrivit obiceiurilor și tradițiilor strămoșești, marchează trecerea dintre ani. Iată câteva imagini surprinse în timpul serbării...

• 01_resize
  • 02_resize
  • 03_resize

Ateliere de creație organizate cu ocazia Zilei Naționale

În cadrul diverselor ateliere de creație organizate în zilele de 25 și 26 noiembrie, elevii de la Școala „Isaia Teodorescu” Cogeasca au descoperit importanța și semnificația zilei de 1 Decembrie.

Ziua Națională a României a fost sărbătorită prin scurte momente artistice organizate la nivelul fiecărei clase.

• 1 decembrie 2021 - cogeasca 01_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 02_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 03_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 04_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 05_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 06_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 07_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 08_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 09_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 10_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 11_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 12_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 13_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 14_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 15_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 16_resize
  • 1 decembrie 2021 - cogeasca 17_resize

Serbarea de Crăciun

Magia Sărbătorilor a cuprins și școala noastră. Copiii noștri au adus vestea Nașterii Mântuitorului în cete de colindători, și bucuria trecerii în Noul An, prin tradiții strămoșești!

Fundația Bethany - Fii și tu Moș Crăciun!

Fundația Bethany îndeplininește dorințele de Crăciun a 2554 de copii din 35 de sate din județul Iași, prin campania „Fii și tu Moș Crăciun!”. Organizată pentru al patrulea an consecutiv, campania reprezintă o reală mobilizare de forțe pentru ca fiecare copil să-și primească darul mult visat. Copiii i-au trimis lui Moș Crăciun o scrisoare în care au trecut dorințele lor cele mai mari, iar Fundația Bethany a mobilizat comunitatea în căutare de oameni generoși care să se transforme în Moș Crăciun pentru fiecare dintre ei.

Olimpiada Gimnaziilor la fotbal

Olimpiada Gimnaziilor, Fotbal-băieți - Locul I, zona V
„Cupa Moș Crăciun” Podu Iloaiei, 14.12.2019  - Locul III
Arădoaie Iulian - Golgheterul competiției

Felicitări tuturor echipelor participante și organizatorilor

Hour of Code - 2019

Hour of Code este un eveniment organizat la nivel mondial, în peste 180 de țări, anual, sincron, în una din săptămânile lunii decembrie, cu scopul de a demistifica limbajul specific programării calculatoarelor și a arăta că oricine poate învăța bazele acestuia. Pe parcursul evenimentului, elevii nu vor deveni experți în programare, dar vor învăța că tehnologia computerelor poate fi creativă și distractivă și că este accesibilă la orice vârstă, tuturor elevilor, indiferent de proveniență.

Activitate a comisiei anti-drog

Activitate a comisiei anti-drog cu privire la informarea din diferite surse: lectura de pe Internet sau din cărți despre efectele alcoolului, tutunului, cafelei sau energizantelor asupra corpului adolescenților.

Responsabil: prof. Munteanu Elena

Sărbătorim Ziua Națională a României

În fiecare an, în preajma zilei de 1 Decembrie, elevii Scolii Gimnaziale Lețcani îmbracă portul nostru popular cu emoție și sfială. Un crâmpei de tradiție, un gând de recunoștință pentru eroii de care au auzit din cărți, o lacrimă de dor pentru părinții plecați departe, o horă, o doină, câteva minute în care aerul se umple cu nevăzute îmbrățișări, înseamnă dragoste de țara lor, România.