Școala Gimnazială Lețcani, jud. Iași

Featured

Fructele și legumele - izvor de sănătate

Inspectoratul Județean Iași a lansat săptămâna tematică – Fructele și legumele – izvor de sănătate, parte a Programului pentru școli al României, prin organizarea de zile tematice dedicate consumului de fructe și legume proaspete, cu desfășurare la nivelul unităților școlare în săptămâna 27 – 31.05.2024.
La nivelul Școlii Gimnaziale Lețcani activitățile au fost dintre cele mai variate: ghicitori despre fructe în limba română și engleză; prepararea unor gustări delicioase din fructe și legume, urmată de o tombolă; prezentarea unui PowerPoint urmată de o dezbatere, picturi/colaje/realizarea unor afișe; prepararea unor salate de fructe și desene pe asfalt; prezentarea fructului preferat și a beneficiilor aduse de consumul acestuia; crearea unor obiecte hazlii și prezentarea lor într-o paradă; dramatizare “În împărăția lui MĂR - MARE”; cântece vesele “Fructele și vitaminele”; vizionare de filme scurte despre alimentația sănătoasă – “Ce-ar trebui să mănânci ca să fii sănătos” și “Nil și alimentația”; discuții libere despre piramida alimentelor; desene animate educative despre fructe și legume.
Coordonator , director adjunct Onofrei Simona-Iuliana.

 

 • fructe_01
 • fructe_02
 • fructe_03
 • fructe_04
 • fructe_05
 • fructe_06
 • fructe_07
 • fructe_08
 • fructe_09
 • fructe_10
 • fructe_11
 • fructe_13
 • fructe_14
 • fructe_15