Școala Gimnazială Lețcani, jud. Iași

Featured

Olimpiada de matematică a satelor din România

OLIMPIADA DE MATEMATICĂ A SATELOR DIN ROMÂNIA, concurs aflat la cea de-a VII-a ediție și finanțat de către Ministerul Educației, aprobat cu nr. 24749/29.01.2024 este un proiect care încurajează elevii din mediul rural să-și descopere talentul matematic și inteligența nativă.

În urma participării la etapa județeană desfășurată la Școala ”Ion Creangă” Iași(16.03.2024) lotul elevilor de la Școala Gimnazială Lețcani a obținut următoarele rezultate remarcabile:

  • Amariei Elena Melania(clasa a V-a B) – premiul I, prof. îndrumător Romașcu Hermina;
  • Tanasă Andreea (clasa a VI-a B) – premiul II, prof. îndrumător Romașcu Hermina;
  • Gribincea Laura Andreea(clasa a VII-a B) – mențiune, prof. îndrumător Șurubaru Camelia.

Eleva Amariei Elena Melania a reprezentat județul Iași la etapa națională desfășurată în perioada 17-19.05.2024 la Cluj Napoca, iar prin punctajul obținut a reușit să se claseze în primii 25 elevi de clasa a V-a la nivel național.

Felicitări participanților pentru rezultatele obținute alături de profesorii lor îndrumători!

 

  • concurs_mate