Școala Gimnazială Lețcani, jud. Iași

Featured

Exercițiu simulare incendiu - mai 2024

Exercițiu de simulare în caz de incendiu

Astăzi, 09.05.2024 s-a desfășurat exerciţiul de alarmare, evacuare şi intervenție în caz de incendiu și dezastru natural la Şcoala Gimnazială Lețcani și structurile sale: Grădinița cu program normal Lețcani, Școala Primară Bogonos, Școala Gimnazială “Isaia Teodorescu” Cogeasca și Grădinița Cucuteni.
În cadrul acestei activităţi au fost prezentate normele PSI, precum și planurile de evacuare în caz de incendiu, după care s-a trecut la simularea unei situaţii de incendiu sau dezastru natural, angajaţii fiind instruiţi să evacueze locul de muncă conform planului de evacuare şi în baza unui semnal sonor care a fost stabilit în prealabil.
La final s-a prezentat practic cum se folosește un stingător, ce pași trebuie urmați pentru a fi optim folosit într-o situație de urgență.
Prelucrarea normelor de protecţie şi pază împotriva incendiilor pentru elevi s-a făcut împreună cu aceștia, s-a desfășurat la clasă, înainte de evacuarea propriu-zisă.
În cazul producerii unui incendiu în şcoală sau a unui cutremur, elevii şi cadrele didactice trebuie să respecte măsurile prevăzute în planul de evacuare afişat pe holurile şcolii (după caz) şi prezentat în cadrul orelor de dirigenţie.
Director adjunct, responsabil PSI, Onofrei Simona - Iuliana.

• simulare_incendiu 01
  • simulare_incendiu 02