Școala Gimnazială Lețcani, jud. Iași

Școala Primară Bogonos - structură arondată

A fost construită în perioada 1915-1916 și a fost inaugurată in anul 1917, când apar înscriși în patru clase șase fete și opt băieți. Școala a funcționat și funcționează doar la nivelul ciclului primar, elevii din acest sat urmând cursurile gimnaziale la școala din Lețcani. Clădirea școlii a fost reconstruită în anii 1996-1997, în timpul primului mandat de primar al domnului profesor  O. Ursache, când a fost înlocuit și întregul mobilier. În anul 2008, a fost construită magazia, școala a fost dotată cu rețea de calculatoare, conducta se gaz metan a fost adusă până în poarta școlii și au fost realizate instalațiile și montată centrala pentru încălzire. În anul 2010, la insistențele d-lui Ursache, de această dată în calitate de director, au fost realizate lucrări de reabilitare, sistematizare orizontală și împrejmuire. Pe toată durata existenței și activității sale Școala Bogonos a fost coordonată de Școala Gimnazială Lețcani, din 2005 având statut de structură arondată a acesteia.

În anul 2016, Consiliul Local Lețcani a aprobat nota de fundamentare și proiectul de hotărâre inițiat de către profesorul Ovidiu Ursache în calitate de președinte al Comisiei pentru educație, cultură, religie și cu atribuții juridice privind realizarea obiectivului de investiție Spații multifuncționale (grupuri sanitare, sală de clasă, bibliotecă, sală de festivități, cabinet medical și magazie de materiale) la Școala Primară Bogonos, obiectiv care a fost sfințit și inaugurat pe data de 3 iunie 2018.

• 01
  • 02

În anul școlar 2023-2024 sunt înscriși 45 de copii în ciclul primar şi 23 preșcolari.

Cadrele didactice ale claselor și grupelor de preșcolari din Școala Primară Bogonos:

• GRUPA MIXTĂ: prof. înv. preșcolar CIUNTU DUMITRIȚA-DANIELA

• CLASA PREGĂTITOARE: prof. înv. primar BORȘ RAMONA

• CLASA I + CLASA a II-a: prof. înv. primar ALBU DANIEL

• CLASA a III-a + CLASA a IV-a: prof. înv. primar POMÎRLEANU CIPRIAN

• 20180423_111407
  • 20180423_112421
  • 20180423_120325

Centenarul Școlii Primare Bogonos

În data de 30 noiembrie 2017 a avut loc Centenarul Școlii Bogonos, eveniment prin care generația actuală de dascăli, elevi, părinți și oameni ai locului au omagiat Școala Primară Bogonos și pe toți aceia care au slujit-o, au frecventat-o sau au sprijinit-o în cei 100 de ani de activitate. Din programul activităților au făcut parte: un scurt program artistic și parada portului popular, dezvelirea plăcii comemorative și vizitarea miniexpoziției realizate de elevi, cadre didactice, părinți, prezentarea momentelor/ evenimentelor și realizărilor de referință  din activitatea Școlii Bogonos, dialogul generațiilor, prezentarea noului număr al revistei „Satele ieșene (povățuitorul comunității)”.

• 01
  • 02